wholesale jerseys wholesale jerseys china wholesale nfl jerseys from china wholesale jerseys free shipping wholesale nfl jerseys online coach outlet coach handbags outlet coach handbags outlet michael kors handbags outlet michael kors handbags outlet michael kors outlet

    Düve Yemi
    (S-020)

    Tanım

     

           “Düve Yemi”, damızlık amacıyla yetiştirilen dişi buzağılara, buzağı büyütme yeminden geçiş amacıyla 5. ayın sonunda verilmeye başlanan, düvelerin, 7 aylık yaştan itibaren gebeliğinin 7. ayına kadar ihtiyaç duyduğu besin maddelerini karşılamak amacıyla hazırlanmış, özel bir yemdir.

    Özellikleri

    ·   Düvenin kısa sürede ilk kızgınlık gösterebilmesi için gerekli dengeli büyümeyi sağlar.

    ·   Kızgınlık sorunlarını azaltır.

    ·   Döl tutmada başarı sağlar.

    ·   Lezzetli ve iştah açıcıdır.

    ·   Düveleri yüksek süt verimine hazırlar.

    ·   Meme yapısının uygun gelişmesine yardımcı olur.

    ·   Düveyi, doğum ve bununla başlayacak laktasyona (süt üretim dönemine) en iyi şekilde hazırlar.

    ·   İçerisindeki organik minerallerle düvenin hastalıklara karşı direncini artırır.

     

    Besin Madde İçeriği

     

    Kullanımı

    • Düvelere gebeliklerinin 2.-7. ayı arasında ortalama 1800 – 2700 gr/gün Ödemiş “Düve Yemi” verilir. Bu oran gebelik başında çok daha azdır, her gün kademeli olarak artırılır. Bu işleme düveler canlı ağırlıklarının % 1‘ i kadar kesif yem tüketene kadar devam edilir.
    •  
    • Sütten kesim döneminden sonra damızlık dişi buzağılara uygulanacak beslenme programı, onların ileri yaşlardaki döl ve süt verim performanslarını oldukça etkilemektedir. Döl veriminin düşmesi, damızlıkta kullanım süresinin kısalması ve hayat boyu verebilecekleri süt miktarının azalması gibi olumsuz faktörlerin önlenmesi için düve adaylarını aşırı ya da yetersiz beslemeden kaçınmak gerekir. İdeal olarak 4.-14. aylar arasındaki yaşlarda canlı ağırlık artışlarının 750 – 800 gr/gün olması gerekmektedir. Bu amaçla silaj, iyi kalitede kaba yem ve Ödemiş “Düve Yemi” verilmesi tavsiye edilir.
    •  
    • Düveler ergin yaş canlı ağırlıklarının % 45 ‘ine ulaştıklarında ilk kızgınlıklarını gösterirler. Siyah Alaca (Holstein) sığır ırkı düvelerinin tohumlanma zamanında 16-17 aylık yaş ve 360-370 kg canlı ağırlıkta, 127-128 cm cidago yüksekliği ve 2,5-2,7 vücut kondisyon puanında olması istenir. Böylece 25-26 aylık olduklarında ilk doğumlarını yapabilirler. Doğum sırasında da 137-138 cm cidago yüksekliğinde, 580-600 kg canlı ağırlıkta ve vücut kondisyon skorunun en az 3,5 olması idealdir. Ödemiş “Düve Yemi” ile ideali yakalamak hatta geçmek mümkündür.
    •  
    • Kaliteli kaba yem ve dengeli bir rasyonla kullanımı tavsiye edilir.

     

    Rasyon Örnekleri

    Hesaplanan rasyon; hostein ırkı düvelerin, normal hava koşulları ve ahır ortamında verilmiştir.

     

    Hayvan besleme ve sürü yönetimi ilgili uzmanlarımızdan bilgi almanız önerilir.